20 Eleganckich Zabaw Weselnych

Pamiętacie scenę z Wesela Smarzowskiego, kiedy mocno już wstawieni goście biegali półnadzy wokół krzeseł?

Cóż, jak wszyscy wiemy jeszcze do niedawna tak wyglądała większość zabaw na polskim weselu.

Na szczęście czasy się zmieniają i goście coraz częściej oczekują dobrej rozrywki na wysokim poziomie.

Przygotowując się do wesela warto poświęcić trochę czasu na zaplanowanie atrakcji i zabaw dla gości.

Poniżej znajdziecie listę 20 zabaw weselnych z klasą.

Wybór pary z najdłuższym stażem

To moja ulubiona zabawa, którą zresztą zaproponowaliśmy gościom podczas naszego wesela. Jest to też ciekawa alternatywa dla klasycznego rzucania welonem lub bukietem. Starsze pokolenie jest mniej chętne do udziału w zabawach integracyjnych niż młodsze, dlatego przed rozpoczęciem tej zabawy weselnej warto wytłumaczyć gościom, na czym będzie ona polegać. Na parkiet zapraszane są wszystkie małżeństwa. Oczywiście można po prostu zaprosić wszystkie pary. Wszyscy tańczą, a wodzirej po kolei prosi o zejście z parkietu te pary, których staż jest krótszy niż 5, 10, 15 lat etc. Ostatecznie na parkiecie zostaje jedna para z najdłuższym stażem małżeńskim, która otrzymuje nagrodę za wspólnie spędzone lata. My zwycięzcom wręczyliśmy miniaturową wersję bukietu Panny Młodej i butelkę czerwonego wina. Małżonkowie mogą podzielić się z Wami radami, dzięki którym ich związek przetrwał tyle lat oraz zatańczyć ponownie swój pierwszy taniec. Dużo emocji i wzruszeń gwarantowane.

Wspólny taniec

Zaproszenie do wspólnego tańca to najprostszy sposób na wciągnięcie gości we wspólną zabawę. Możliwości jest wiele, a wybór odpowiedniego tańca zależy od stopnia rozluźnienia gości. Od lat nieustającą popularnością cieszą się kankan, zorba i taniec belgijski, które przyciągają zarówno młode, jak i starsze pokolenie i są już weselnym standardem. Tuż za nimi plasuje się popularny od pewnego czasu taniec synchroniczny pod postacią makareny i YMCA. Coraz częściej wodzireje wprowadzają też bardziej skomplikowane tańce tematyczne, które wymagają więcej odwagi ze strony gości, np. orientalny taniec w stylu Bollywood lub egzotyczną kubańską congę.

Tańce ze śmiesznymi gadżetami

Kaczuszki i Zwierzenia Ryśka, czyli jedzie pociąg. Weselnicy dzielą się na dwie grupy – ci, którzy kochają Kaczuszki oraz ci, którzy świetnie wyobrażają sobie wesele bez nich. Ja, do niedawna, należałam do tej drugiej grupy. Namówiona przez wodzireja i Narzeczonego do uzupełnienia planu wieczoru Kaczuszkami, zagryzłam zęby i oczekiwałam kilku minut skrępowania. Ku mojemu zdziwieniu, była to jedna z fajniejszych chwil tego wieczoru. Wszyscy goście otrzymali kolorowe gadżety – peruki, okulary, kapelusze, a wodzirej przywdział strój wielkiego kaczora i razem z nami odtańczył cały układ. Śmiechu było co niemiara.

Tak jak byłam przeciwniczką Kaczuszek, tak Zwierzenia Ryśka zawsze były moim numerem jeden. Jest to jedna z tych zabaw weselnych, która zawsze integruje wszystkich gości, nawet tych najbardziej zasiedziałych. Tutaj również można wykorzystać śmieszne gadżety. Dobra zabawa gwarantowana.

Taneczne kalambury

Zabawa, która polega na odgadywaniu dyscyplin sportowych. W zabawie bierze udział kilka par, które losują karteczki z nazwami dyscyplin sportowej. Zadaniem każdej pary jest zaprezentowanie wylosowanego hasła za pomocą tańca. Pozostali goście natomiast muszą odgadnąć, o jaką dyscyplinę chodzi. W tej zabawie świetnie sprawdzają się takie hasła jak: skoki narciarskie, karate czy łyżwiarstwo.

Jaka to melodia

Znany i lubiany program telewizyjny w wersji weselnej. W zabawie biorą udział drużyny składające się z 4-6 osób. Prowadzący włącza fragmenty utworów muzycznych, a zadaniem każdej drużyny jest odgadnięcie, jaki to utwór. W tym konkursie najlepiej sprawdzą się polskie klasyki lub muzyka filmowa. Dla urozmaicenia do zabawy można zaprosić wszystkich gości, którzy będą tańczyć do odgadniętych utworów.

Wspólne zabawy za stołem, czyli Szła Dzieweczka

Szła dzieweczka do laseczka to utwór, który zna każde dziecko, dlatego też jest idealny dla wszystkich gości weselnych – i tych tańczących, i tych, którzy wolą większość wieczoru spędzić za stołem, racząc się weselnymi specjałami. Wszyscy goście, trzymając się za ręce, śpiewają utwór przy akompaniamencie muzycznym. Gdy następuje refren, goście poruszają się zgodnie z wyśpiewywanymi kierunkami. Fajnie, jeśli macie wodzireja, który potrafi odegrać fragmenty na akordeonie.

Tykająca bomba

Gra spopularyzowana przez znany program telewizyjny, tym razem w wersji weselnej. W zabawie bierze udział kilka – kilkanaście osób. Goście mogą być podzieleni na dwie drużyny, np. kobiety kontra mężczyźni, rodzina Pani Młodej kontra rodzina Pana Młodego, i usadzeni na przemian. Uczestnicy siedzą w kółku i odpowiadają na pytania zadane przez wodzireja. Pierwsza odpowiadająca osoba otrzymuje tykającą bombę, którą przekazuje dalej po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi. Gra toczy się do momentu eksplozji. Za bombę może posłużyć budzik lub telefon z ustawionym odliczaniem. Pytania mogą dotyczyć Pary Młodej, historii ich znajomości czy samego wesela, np. gdzie poznali się Młodzi, co podano na przystawkę, jaki kolor butów ma Panna Młoda etc.

Test zgodności

Znany i lubiany klasyk weselny. Para Młoda siada do siebie plecami i odpowiada na pytania zadawane przez wodzireja, używając tabliczek z napisami “Mąż”, “Żona”. Mogą to być standardowe pytania, tzn. kto rządzi w domu, kto pierwszy powiedział “kocham cię”, kto wyrzuca śmieci etc. lub pytania przygotowane przez bliską osobę, która może je lepiej dopasować do Nowożeńców. Lepiej unikać zadawania pytań intymnych, które mogą okazać się kłopotliwe i wywołać niesmak wśród gości.

Love story, czyli historia waszej znajomości

Nie każdy z gości wie, w jaki sposób się poznaliście. Warto zaskoczyć gości przestawieniem parodiującym Waszą historię miłosną. Do udziału można zaprosić rodzinę i przyjaciół, wykorzystać śmieszne gadżety oraz zabawne podkłady muzyczne. To najlepszy moment na to, żeby goście poznali Was lepiej, a dla Was to czas na pokazanie dystansu do siebie.

Cebula

Goście ustawiają się w dwóch kołach – zewnętrznym i wewnętrznym. Jedno kółko porusza się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, drugie natomiast – w przeciwną stronę. Na znak wodzireja oba koła zatrzymują się i goście stojący naprzeciwko siebie wykonują określone zadanie, np. przedstawiają się, uśmiechają lub robią głupią minę. Zabawa sprawdza się najlepiej, gdy koła dzielą się na stronę Panny Młodej i Pana Młodego, ponieważ rozluźnia atmosferę i ułatwia nawiązanie relacji pomiędzy rodzinami.

Taniec ze świecami

Najbardziej fotogeniczna ze wszystkich zabaw weselnych. Goście dobierają się w pary. Każda z par otrzymuje świecę, którą następnie zapala od Pary Młodej. Zespół muzyczny lub wodzirej grają romantyczny utwór, a goście bujają się w jego rytm. Warto przyciemnić światła, aby stworzyć romantyczną atmosferę.

Poszukiwanie skarbu

Zabawa, która pozwala gościom wykazać się kreatywnością, a przy okazji pozostawia Młodym pamiątkę na lata. W konkursie mogą brać udział pojedyncze osoby lub większe grupy, np. stoliki. Każda grupa otrzymuje polaroida. Zadaniem grupy jest zrobienie zdjęć na wskazany temat. Tematy mogą dotyczyć np. najpiękniejszego momentu podczas pierwszego tańca, najweselszych gości, najlepszego momentu wesela, najsmaczniejszej potrawy. Zabawa trwa przez kilka godzin. Na koniec goście przypinają efekty swoich starań do tablicy korkowej. Tańszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie telefonów komórkowych. W tym przypadku warto od razu zaproponować miejsce, w którym goście będą mogli na bieżąco dodawać swoje zdjęcia. Jeśli zdjęcia mają trafić na media społecznościowe to warto wymyślić wcześniej hashtag, który ułatwi ich odnalezienie.

Jak dobrze znacie swoich gości

Bardzo fajny pomysł, który pomoże zintegrować gości weselnych. Do zabawy potrzebne są plansze A4 lub większe z przygotowanymi cechami wspólnymi gośćmi. Para Młoda siada naprzeciwko gości weselnych tak, żeby wszyscy byli dla nich widoczni. Wodzirej, za plecami Pary Młodej, pokazuje planszę, a goście, którzy utożsamiają się z daną cechą wstają. Zadaniem Pary Młodej jest odgadnięcie, o jakiej cesze mowa. Oczywiście, cechy mogą być wszelakie, np. bruneci i brunetki, czy fani Gwiezdnych Wojen.

Pokaz zdjęć

Będzie to chwila wytchnienia od zabawy, która też pozwoli gościom poznać Was lepiej. W prezentacji możecie umieścić swoje wspólne zdjęcia ze śmiesznymi podpisami, zdjęcia z podróży i z ważnych dla Was momentów. Możecie również opowiedzieć swoje historie z “życia przed”, dodając zdjęcia z dzieciństwa i czasów młodości. Pamiętajcie jednak, żeby zdjęcia nie były zbyt monotonne i nie przedstawiały jedynie Waszych twarzy na różnych tłach. Do przygotowania prezentacji można również użyć podkładów muzycznych, które urozmaicą pokaz. Prezentację można urozmaicić także filmikami, które nakręciliście w czasie wspólnych podróży. Ciekawym rozwiązaniem będzie także użycie filmików nagranych przez Waszych bliskich, którzy opowiedzą o Was i Waszej relacji ze swojej perspektywy. Poniżej mała inspiracja:

Karaoke

Polskie wesela kojarzą się głównie z tańcem. Jeśli jednak Wasza rodzina lubi śpiewać, to warto zaproponować im również taką formę rozrywki. Do przygotowania karaoke wystarczy rzutnik, mikrofon i laptop z odpowiednim programem. W internecie można znaleźć wiele programów do karaoke dostępnych za darmo w okresie próbnym. Innym rozwiązaniem będzie przygotowanie śpiewników i rozdanie ich gościom. To jednak ograniczy repertuar. Karaoke można zorganizować w klasycznej formie – jeśli Wasi znajomi i rodzina są na tyle odważni, żeby śpiewać samemu przed wszystkimi gośćmi. Jeśli jednak wiecie, że goście nie będą na tyle odważni, można zaproponować wspólne śpiewanie utworów lub podzielić gości na drużyny. Najlepiej sprawdzą się stare polskie przeboje.

Anonimowy list gończy

Każda Para Młoda staje przed problemem zintegrowania gości weselnych. Usadzanie gości z obu stron przy jednym stoliku często nie kończy się najlepiej. Jeśli chcecie, aby Wasi goście poznali się lepiej, to polecam zabawę w detektywa. Jest to wspaniały sposób na nawiązanie kontaktu i rozpoczęcie rozmowy. Każdy z gości otrzymuje list gończy, który musi wypełnić, pozostawiając pustym pole z imieniem i nazwiskiem. List gończy może zawierać takie informacje jak: miejscowość rodzinna, data urodzenia, kolor włosów, zainteresowania. Goście oddają swoje karty, które następnie zostają wymieszane i rozdane ponownie. Od tego momentu zadaniem weselników jest odnalezienie właściwej osoby opisanej w liście. Każdy, kto spełni się w roli detektywa i odnajdzie swoją parę, otrzymuje drobny upominek.

Poznajmy się!

Zabawa, w której Państwo Młodzi i wodzirej mogą popisać się nie lada kreatywnością. Wodzirej podchodzi do każdego z weselników i spontanicznie układa rym na jego temat. Razem z wodzirejem chodzą Młodzi, którzy podpowiadają ciekawostki związane z każdym gościem. A tak wygląda wersja góralska:

Hazardziści

W zabawie może wziąć udział kilka do kilkunastu osób. Każda osoba otrzymuje listę piosenek, które zostaną zagrane w najbliższym czasie oraz informację o tym, ilu gości jest na weselu. Uczestnicy zabawy obstawiają, ile osób postanowi zatańczyć przy danym utworze. Ten, kto wytypuje liczbę najbliższą właściwej otrzymuje punkt. Zwycięża osoba, która zdobyła najwięcej punktów. Do tańca najlepiej wykorzystać znane i lubiane utwory. Aby nie przeciągać zabawy w nieskończoność, piosenki można puszczać w kawałkach.

Wybór króla i królowej balu

Każdy bal ma swoich króla i królową. Na weselu są to Państwo Młodzi, ale dlaczego by nie przekazać pałeczki w trakcie wieczoru, zwłaszcza jeśli nie planujecie oczepin? Możecie wybrać parę z najdłuższym stażem małżeńskim, najsympatyczniejszą parę lub parę, która najlepiej tańczy. Możliwości są nieograniczone.

 

Na koniec 5 porad, które pozwolą Wam lepiej zorganizować zabawy weselne:

  • Podczas wieczoru zaplanujcie maksymalnie 2-3 konkursy. W innym razie goście, którzy w nich nie uczestniczą, będą znudzeni. Oprócz konkursów możecie zorganizować tańce, które wciągną do zabawy wszystkich gości.
  • Nie kumulujcie zabaw w jednym czasie. Rozplanujcie je na cały wieczór.
  • Nie zmuszajcie weselników do udziału w zabawach. Niektórzy wolą pozostać obserwatorami.
  • Przygotujcie drobne prezenty dla gości biorących udział w konkursach. Miło jest otrzymać upominek, który pozostanie pamiątką z wieczoru.
  • I najważniejsze, wybierzcie zabawy, w których sami chcielibyście uczestniczyć. Goście szybciej zechcą wziąć w nich udział, jeśli zobaczą w Was samych prawdziwą chęć zabawy. Pamiętajcie, że to jest przede wszystkim Wasz wieczór i bawcie się dobrze.

Wybór najlepszych zabaw weselnych nie jest łatwy. Macie już swoje typy? Jeśli tak, to podzielcie się nimi w komentarzu 🙂

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o