Koszty Ślubu i Wesela (+5 porad na oszczędzanie w 2020)

Każdy z nas, planując swój wielki dzień, chciałby uczynić go wyjątkowym, nie tracąc przy tym majątku.

W internecie znajdziecie wiele informacji o tym, ile powinno kosztować wesele. Większość informacji to jednak tylko ogólne dane z wartością od do. Sama przygotowując się do własnego wesela, szukałam takiej informacji. W morzu artykułów trudno mi jednak było wyłuskać wartościową treść.

Poniżej znajdziecie zestawienie kosztów poniesionych podczas organizacji mojego wesela. Wesele odbyło się we wrześniu 2018 roku, ale jestem pewna, że te koszty za bardzo się nie zmieniły i spokojnie można je odnieść również do 2019 i 2020.

+ Dodatkowo znajdziecie kilka wykorzystanych przez nas sposobów, które pozwolą Wam obniżyć niektóre koszty. Zachęcam do przeczytania do końca. Na dole znajduje się tabelka z podsumowaniem wszystkich kosztów.

ŚLUB – FORMALNOŚCI

Zacznijmy od formalności. W urzędzie stanu cywilnego zapłaciliśmy jedyne 70 zł. Ślub w kościele kosztował nas 1050 zł. Kwota ta została podzielona następująco:

  • ksiądz – 600 zł (opłata na prośbę mamy zwiększona o 100 zł),
  • zarządca kościoła (200 zł),
  • organista (350 zł).

Zdecydowaliśmy się także na dodatkową oprawę muzyczną w postaci dwuosobowego chórku (300 zł). Kościelny zapewniał rozłożenie dywanu oraz zapalenie świec. Pozostałe dekoracje były po naszej stronie. W tym dniu odbywały się jeszcze 2 śluby, dlatego koszt dekoracji podzieliliśmy po równo i każda para zapłaciła po 440 zł.

Urząd Stanu Cywilnego 70 zł
Ksiądz 600 zł
Kościelny 200 zł
Organista 350 zł
Chórek 300 zł
Dekoracje 440 zł

ŚLUB – WYNAJEM SAMOCHODU I OBRĄCZKI

Pod kościół podjechaliśmy pięknym starym garbusem przybranym kolorowymi balonami, za wynajem którego zapłaciliśmy 500 zł. Link do fanpage’a Garbatych Klimatów na facebook’u znajdziecie tutaj. W kościele nałożyliśmy sobie na palce obrączki, za które zapłaciliśmy 1200 zł. Przy okazji, serdecznie Wam polecam udział w targach ślubnych. Podczas targów salony jubilerskie często oferują bardzo duże zniżki i obrączki można kupić naprawdę dużo taniej. My otrzymaliśmy rabat w wysokości 15% na zakupy w sklepie internetowym firmy Łazur, która specjalizuje się właśnie w tworzeniu obrączek i pierścionków. Obrączki przymierzyliśmy na targach, dobraliśmy grubość, a od przemiłej obsługi uzyskaliśmy wszystkie potrzebne informacje, więc zakup w sklepie internetowym nie był dla nas żadną niewiadomą. Dodatkowo sklep oferował jedną darmową przeróbkę w cenie. Kreator, który wbudowany jest w stronę, pozwoli Wam w bardzo łatwy sposób stworzyć i spersonalizować obrączki, a potem obejrzeć je w 3D.

Samochód 500 zł
Obrączki 1200 zł

SUKNIA ŚLUBNA

Przejdźmy teraz do garderoby. Jak pewnie każda przyszła Panna Młoda wie, suknia ślubna to niemały, jednak absolutnie usprawiedliwiony i konieczny wydatek. Każda z nas chce w tym dniu wyglądać jak najlepiej i często nie liczy się z kosztami.

Moja suknia ślubna została uszyta na zamówienie. Nie planowałam tego wcześniej. Wiedziałam jedynie, że nie chcę wydać na nią majątku. Zależało mi też na tym, żeby to nie był strój na jedno wyjście. Szybko zdecydowałam, że najlepiej będzie kupić/uszyć zestaw, tzn. top i spódnicę, które będę mogła wykorzystać też osobno. Któregoś dnia, przeglądając blog Sweet Wedding, natknęłam się na lookbook ukraińskiej marki sukien ślubnych. Suknie, które tam zobaczyłam, były jak z bajki. Szczególnie jedna suknia skradła moje serce i nie potrafiłam już wyobrazić sobie siebie w czymś innym. Góra uszyta była z francuskiej koronki wykończonej koralikami, a dół – z tiulu w kolorze lawendy. Niestety, okazało się, że nie ma żadnej możliwości, żeby przymierzyć suknię w Polsce, a ja nie chciałam kupować na tak ważny dzień kota w worku, w dodatku nietaniego kota. W końcu zdecydowałam się uszyć podobną. Ostatecznie cała suknia kosztowała mnie 3200 zł. Dodatkowo dobrałam welon za 200 zł oraz buty w cenie 400 zł. Do tego należy doliczyć koszt bielizny – ok. 150 zł. Ze względu na dość ozdobną suknię zrezygnowałam z zakupu innych ozdób i biżuterii.

BUKIET

Oczywiście nie ma Panny Młodej bez kwiatów. Ja zdecydowałam się na kolorowy bukiet z kwiatów ogrodowych. Kwiaciarnia dostała kilka zdjęć i właściwie wolną rękę, więc miałam spore obawy, ale bukiet przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Zapłaciłam za niego 200 zł, a w gratisie otrzymaliśmy kwiatek dla Pana Młodego oraz Świadkowej.

GARNITUR

Teraz czas na garnitur. O ile znalezienie idealnej sukni ślubnej okazało się bułką z masłem, o tyle znalezienie odpowiedniego garnituru było udręką dla wszystkich łącznie z biednymi paniami prezentującymi nam swoją ofertę.

Ostatecznie mój przyszły mąż zdecydował się na garnitur od Pierre Cardin za 1300 zł. Jeśli planujecie zakupy w sieciówkach to gorąco polecam założenie karty stałego klienta. My garnitur wybraliśmy w Galerii Mokotów w Warszawie. Z kartą stałego klienta Galerii zaoszczędziliśmy na garniturze ok. 200 zł. Do tego dopasowaliśmy dwie białe koszule z Vistuli w promocji – 2 w cenie 1 za 200 zł oraz krawat za 100 zł (nawet nie pytajcie, ile czasu zajęło nam jego znalezienie). Buty, kupione podczas przecen w Ryłko kilka miesięcy wcześniej, kosztowały 280 zł. Spinki i pasek mój przyszły mąż otrzymał od moich rodziców w prezencie urodzinowym.

POPRAWINY – STRÓJ

Jeśli planujecie poprawiny to również należy pamiętać o przygotowaniu odpowiedniego zestawu. Moją sukienkę kupiłam w outlecie na allegro za 110 zł. Muszę przyznać, że to był strzał w dziesiątkę, a kuzynki nie mogły uwierzyć, ile za nią zapłaciłam. Mój przyszły mąż włożył garnitur, oczywiście kupiony w promocyjnej cenie (ach te letnie przeceny), oraz skórzane mokasyny kupione na allegro za 160 zł.

Podsumowując: mój strój w dniu wesela kosztował 3950 zł; w dniu poprawin 140 zł (suknia + kolczyki). Strój Pana Młodego kosztował 1880 zł w pierwszym dniu oraz 460 zł w drugim dniu.

Łączny koszt naszych strojów weselnych wyglądał następująco:

Suknia ślubna 3200 zł
Welon 200 zł
Buty 400 zł
Bielizna 150 zł
Bukiet 200 zł
Garnitur 1200 zł
Koszule 200 zł
Krawat 100 zł
Buty 280 zł
Suknia – poprawiny 110 zł
Kolczyki 30 zł
Garnitur 300 zł
Mokasyny 160 zł

FRYZJER I KOSMETYCZKA

W wydatkach weselnych należy również uwzględnić fryzjera, kosmetyczkę i paznokcie. Jeśli dobrze poszukacie to wydatek ten może zamknąć się w 200-250 zł. Ja wydałam: 60 zł na paznokcie, 70 zł na makijaż oraz 70 zł na fryzurę. Oczywiście, jeśli decydujecie się na próbne wizyty to ten koszt wzrośnie. Mój mąż skorzystał z usług barbera, co kosztowało nas dodatkowe 50 zł.

Fryzjer 70 zł
Kosmetyczka 70 zł
Paznokcie 60 zł
Barber 50 zł

SALA WESELNA – JEDZENIE

Przejdźmy teraz do kosztów samego przyjęcia. Jedzenie to jeden z największych kosztów samego wesela. Nas talerzyk weselny kosztował 190 zł za osobę. Łączny koszt sali weselnej wynajętej dla 68 gości wyniósł nas 12 920 zł. Na cenę składał się obiad złożony z dwóch dań, zimne przystawki oraz 4 gorące posiłki. W cenie nie było napojów, alkoholu oraz ciast. Słodki stół oraz tort weselny zostały zamówione u zaprzyjaźnionego cukiernika. Za całość zapłaciliśmy 1050 zł.

Poprawiny natomiast zorganizowaliśmy w przepięknym gospodarstwie agroturystycznym znajomych i zapłaciliśmy za nie 5000 zł. Gdybyście planowali ślub lub inną uroczystość w Wielkopolsce to serdecznie Wam polecam to miejsce. Wigwam i Stodoła Russocice to magiczne miejsce z wspaniałymi właścicielami i cudowną atmosferą. Na miejscu znajdziecie m.in. uroczy skan, biblioteczkę i tężnię.

Sala 12920 zł
Cukiernik 1050 zł
Poprawiny 5000 zł

WESELE – NAPOJE I ALKOHOL

Kolejnym dużym wydatkiem weselnym są napoje i alkohol. Na temat ilości alkoholi i napojów można napisać powieść. Po przejrzeniu wszystkich możliwych porad w internecie i zasięgnięciu języka wśród znajomych kupiliśmy napoje według następującego klucza:

  • woda (gazowana i niegazowana) – 1,3 litr na osobę,
  • soki – 1,3 litra na osobę (pomarańczowy – 50 litrów, jabłkowy i porzeczkowy po 20 litrów),
  • napoje gazowane 0,4 litra na osobę.

Przy okazji powiem Wam, że moi rodzice uparli się, że na każdym stole powinny stać cola, fanta i sprite, dlatego kupiliśmy po 7 litrów fanty i sprite’u (na każdy stolik) oraz 15 butelek coli i właściwie wszystko zabraliśmy z powrotem do domu. Jeśli nie planujecie zapraszać gości z dziećmi i zdecydowaliście się na wynajęcie barmana to ograniczcie zakup napojów gazowanych do minimum. Za soki, wodę i napoje zapłaciliśmy łącznie 520 zł.

Skoro już mowa o barmanie to przejdźmy do tematu alkoholu. Na nasze wesele kupiliśmy 90 butelek wódki, licząc 0,5 litra na osobę plus kilka zapasowych butelek. Do tego wino oraz szampan według następującego klucza:

  • szampan – 100 ml na osobę,
  • wina wytrawne i półwytrawne – 1 butelka na 3 osoby (białe – 12 sztuk, czerwone – 12 sztuk)
  • wino słodkie białe – 1 butelka na 6 osób.

Wydatki na ten cel wyniosły: wódka 1820 zł, wino i szampan – 860 zł. Osobnym kosztem była usługa barmańska. Udało nam się znaleźć osobę, która dopiero rozpoczynała swoją karierę barmańską i dzięki temu cały koszt był dosyć niski. Nasza urocza barmanka zainkasowała 800 zł. W cenie zawarty był alkohol, napoje potrzebne do przygotowania drinków oraz owoce.

Do kosztów ogólno-alkoholowych dopłaciliśmy jeszcze 250 zł za usługę kelnera odpowiedzialnego za alkohol. Wiem, że wiele osób uważa, że alkohol należy trzymać “pod kluczem”, bo kelnerzy często coś wynoszą, ale u nas to się nie zdarzyło i moim zdaniem to już nie te czasy, kiedy butelka wódki była wielkim rarytasem. Poza tym nie wyobrażałam sobie, żeby któryś z moich gości poświęcał swój czas na pilnowanie, czy wszystkie butelki są pełne.

Napoje 520 zł
Wódka 1820 zł
Wino 860 zł
Usługa barmańska 800 zł
Dedykowany kelner 250 zł

WESELE – DEKORACJE I HOTEL

Salę weselną zdecydowaliśmy się przystroić sami. Koszt zakupu balonów, butli z helem i innych dodatków to 600 zł. Skorzystaliśmy także z usług kwiaciarni, która przybrała stoły i krzesła oraz stworzyła girlandę na główny stół. Za jej usługi zapłaciliśmy 1000 zł. Do każdej toalety przygotowałam także zestawy kosmetyków i artykułów pierwszej potrzeby o wartości ok 300 zł.

W związku z tym, że sala weselna oddalona była od naszego miejsca zamieszkania o 35 km zdecydowaliśmy się na wynajęcie pokoi hotelowych dla najbliższych gości. Był to wydatek o wartości 360 zł.

Dekoracje 600 zł
Kwiaciarnia 1000 zł
Przybornik do toalet 300 zł
Hotel 360 zł

ZAPROSZENIA

Jak się pewnie domyślacie, zaproszenia ślubne przygotowałam sama. Zależało mi na tym, żeby zaproszenia były wydrukowane na grubym wysokojakościowym papierze (min. 350 g) i wyróżniały się spośród innych. Do wyboru zaproszeń zabrałam się dużo wcześniej. Zamówiłam wiele próbek, ale większość z nich nie spełniła moich oczekiwań ze względu na średnią jakość i papier grubości kartek z bloku technicznego. Dlatego też zdecydowałam, że zaproszenia wykonam sama. Zrezygnowałam też z księgi gości i zamieniłam ją na ankiety ze śmiesznymi pytaniami i prośbą o porady, przy których goście mieli dużo więcej zabawy. Łączny koszt zaproszeń oraz innych dodatków to 650 zł.

FOTOGRAF

Bardzo zależało mi na tym, żeby mieć piękne zdjęcia. Wiedziałam, że oprócz obrączek to jedyna namacalna rzecz, która zostanie po tym wieczorze. Dlatego też zdecydowaliśmy się zrezygnować z kamerzysty i zainwestować większe środki w usługę fotografa. Absolutnie nie żałuję tej decyzji, bo nieskromnie powiem, że nasze zdjęcia zwalają z nóg:) Główną zasługę mają tutaj dwie alpaki, które wzięły udział w naszej sesji zdjęciowej jako modelki. Zresztą sami możecie je ocenić – wszystkie zdjęcia w tym artykule pochodzą z naszego wesela. Całość usługi 3400 zł plus sesja w alpakarni – 200 zł. Tutaj linki: Jacek Radunc z Wildberry Studio i Alpakarnia.

Fotograf 3400 zł
Alpakarnia 200 zł

MUZYKA

Mój tata twierdzi, że dobre jedzenie i zespół, który potrafi zagrać więcej niż 3 melodie sprawi, że każde wesele okaże się sukcesem. Ja Wam powiem jedno – nieważne, jakie decyzje podejmiecie i co się w trakcie wesela zawali (a wiadomo, że coś na pewno), dobra muzyka uratuje każdą imprezę. My na naszego dj-a trafiliśmy z polecenia. Wiedzieliśmy, że potrafi rozbawić różne towarzystwo i właściwie daliśmy mu wolną rękę. Do tej pory grał zazwyczaj na osiemnastkach i dzięki temu, że dopiero rozpoczynał swoją karierę na weselach, cena była odrobinę niższa. Za jego usługę (wesele i poprawiny) zapłaciliśmy 2000 zł.

DJ 2000 zł

PREZENTY DLA GOŚCI I RODZICÓW

Ostatnia pozycja w zestawieniu to drobne upominki dla gości oraz prezenty dla rodziców. W związku z tym, że mój mąż nie pochodzi z Polski zdecydowaliśmy, że najlepszym prezentem dla naszych gości, będą słodycze z jego kraju. Moi teściowie na kilka dni przed ślubem dostarczyli ogromny wór cukierków, a my zapakowaliśmy je w celofan ozdobiony karteczką z podziękowaniem. Koszt słodyczy – ok. 300 zł.

Tradycyjnie podczas wesela wręcza się również prezenty dla rodziców. Oprócz kwiatów, które były miniaturową wersją mojego bukietu, mamy otrzymały w prezencie biżuterię z Apartu, a tatowie – spinki do garnituru z wygrawerowanymi inicjałami. Łączna wartość prezentów – 610 zł.

Prezenty dla gości 300 zł
Prezenty dla rodziców 610 zł

A TERAZ KRÓTKI PORADNIK O TYM, JAK OBNIŻYĆ KOSZTY WESELA w 2020

Po pierwsze, idźcie na targi ślubne. Wiem, że te tradycyjne są dosyć przaśne i ciągną na nie tłumy, ale nie ma lepszego sposobu na zaoszczędzenie na obrączkach. Właściwie wszystkie firmy jubilerskie, które miały swoje stoiska podczas targów, oferowały jakieś zniżki.

Podczas takich wydarzeń odbywają się również różnego rodzaju konkursy. Do wygrania są suknie ślubne, garnitury czy samochód do ślubu, więc jeśli nie macie jeszcze wybranych firm to warto wziąć udział w takiej zabawie.

Po drugie, szukajcie usługodawców, którzy dopiero rozpoczynają karierę w swojej branży. Na pewno jest wielu fotografów, DJ-ów czy barmanów, którzy oferują wysokiej jakości usługi w niższej cenie po to, by zdobyć pierwszych klientów. Każdy z nich na pewno ma już przygotowane portfolio lub listę referencji, więc nie jest to tak duże ryzyko. My skorzystaliśmy w ten sposób z usług DJ-a oraz barmanki i na pewno zrobilibyśmy to ponownie.

Po trzecie, nie decydujcie się na gotowe rozwiązania. Poświęćcie swój czas i kombinujcie. Wiele rzeczy możecie wykonać sami. Nie musicie np. zlecać wystroju sali. Wiele rzeczy, np. świece i świeczniki, może udostępnić Wam restauracja. Pozostałe dekoracje możecie zrobić sami i zamontować je dzień wcześniej. Nie bójcie się zaangażować rodziny i znajomych. Kuzyni chętnie pomogą w montażu dekoracji, a ciocie poczują się docenione, mogąc upiec ciasto.

Po czwarte, korzystajcie z outletów i przecen. Na allegro znajdziecie kilka outletów, w których za nieduże pieniądze możecie kupić naprawdę niezłe perełki. Trzeba oczywiście poświęcić na to więcej czasu, ale satysfakcja gwarantowana. Korzystajcie także z przecen. Rozmiar buta nie ulegnie zmianie w ciągu kilku miesięcy, więc jeśli planujecie ślub w sezonie letnim to kupcie buty już w sezonie zimowym.

I po piąte, podejmijcie ryzyko. Zaznaczam, że to rada dla osób, które nie muszą mieć w tym dniu wszystkiego pod kontrolą. Ja podjęłam takie ryzyko w przypadku kwiatów. Właściwie, zostałam do tego zmuszona, ponieważ za późno zaczęłam szukać odpowiedniej kwiaciarni. Kiedy się tym zajęłam, okazało się, że do wyboru są tylko dwie: bardzo droga kwiaciarnia oraz kwiaciarnia, której w ogóle nie znam. Oczywiście, wybór padł na tę drugą i mimo moich obaw kwiaty były przepiękne.

Na koniec chciałabym Wam podziękować, że dobrnęliście do końca tego dosyć długiego artykułu. Mam nadzieję, że ten spis pozwoli Wam się lepiej przygotować, a ostateczne wydatki poniesione podczas przygotowań do Waszego wesela nie będą już takim szokiem.

Jeśli macie jakieś pytania to zapraszam do pozostawienia komentarza 🙂

Urząd Stanu Cywilnego 70,00
Ksiądz i obsługa kościoła 1 050,00
Chórek 300,00
Dekoracja kościoła 440,00
Samochód 500,00
Obrączki 1 200,00
Suknia ślubna i dodatki 3 950,00
Bukiet 200,00
Garnitur i dodatki 1 880,00
Stroje – poprawiny 600,00
Fryzjer, kosmetyczka 250,00
Sala – talerzyk 12 950,00
Ciasta i tort 1 050,00
Poprawiny 5 000,00
Napoje 520,00
Alkohol 2 680,00
Usługa barmańska 800,00
Dedykowany kelner 250,00
Dekoracje 600,00
Kwiaciarnia 1 000,00
Hotel 360,00
Zaproszenia i dodatki 650,00
Fotograf i sesja 3 600,00
DJ 2 000,00
Prezenty dla gości 300,00
Prezenty dla rodziców 610,00
ŁĄCZNIE: 42 810,00

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o